BIULETYN GMINY KWIDZYN Nr 18 - październik 2018

Ekodopłaty

Uchwała

Uniważnienie konkursu Czyste Powietrze Pomorza

W programie imprezy tradycyjnie odbył się przegląd potraw ze śliwki oraz wypieków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rakowca. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał także pyszny, ciepły poczęstunek. W tym miejscu należy przypomnieć, że produkty Powiślańska Śliwka w Occie oraz Ocet z Powiślańskiej Śliwki wpisane są na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O tradycję kulinarną potraw ze śliwki w Rakowcu dbają Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków Wsi Rakowiec oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rakowcu.
Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Odbyły się warsztaty zorganizowane przez Pracownię Haftu Artystycznego oraz Pracownię Podgórze. Dla najmłodszych przygotowany został sprzęt rekreacyjny. W ramach inicjatywy pn. Europejski tydzień Mobilności, do której przystąpiła Gmina Kwidzyn, której celem jest promocja ekologicznych środków podróżowania, rozdawano odblaskowe gadżety oraz zorganizowano pokaz samochodu elektrycznego.
Chętni poznania dziedzictwa kulturalnego regionu mogli wziąć udział w grze terenowej pn. 100 Lat Niepodległej. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody.
Nie zabrakło również ciekawych, muzycznych atrakcji, na scenie wystąpiły zespoły Starodzierzgonianie-Aniołki Bużanka, zespół regionalny z Subków oraz zespół wokalny Pas de Nom. Na koniec odbyła się zabawa taneczna, którą poprowadził zespół Forte.
Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków Wsi Rakowic przygotowało dodatkową niespodziankę. Spośród zgromadzonych rozlosowano pięć osób, które otrzymały książkę pt. Smaki Powiśla- Powiślański Stół Bożonarodzeniowy, najnowszą publikację, w której znajdują się przepisy Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Kwidzyn oraz zaprzyjaźnionych Gmin Gardeja, Sadlinki i Ryjewo.
Organizatorami imprezy byli: Gmina Kwidzyn, Stowarzyszenie Mieszkańców i Sympatyków Wsi Rakowiec, Koło Gospodyń Wiejskich z Rakowca, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Jesteśmy dla Rakowca”, Rada sołecka Wsi Rakowiec.
Sponsorami imprezy byli: Bank Spółdzielczy w Brodnicy oraz ZiarnPol.