99. ROCZNICA PLEBISCYTU NA POWIŚLU, WARMII I MAZURACH – III BIEG PLEBISCYTOWY

Plebiscyt na Powiślu, Warmii i Mazurach był szczególnym wydarzeniem, które zapisało się na kartach historii Gminy Kwidzyn. Historia ta łączy w sobie zarówno wydarzenia związane z walką o polskość jak i sylwetki poszczególnym osób, które w ww. walkę się włączyły. Każda rocznica Plebiscytu jest doskonałą okazją do wspomnienia tych, którym słowo Polska nie było nigdy obce i którzy poświęcili swoje życie, aby słowo „wolność” stało się rzeczywistością. Walka o polskość i zachowanie wolności została upamiętniona w Janowie podczas obchodów 99. Rocznicy Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w kościele parafialnym w Janowie oraz złożenia kwiatów na mogile pomordowanych Janowiaków. Uczestnicy tego wydarzenia mieli również okazję zwiedzić Izbę Pamięci Narodowej w Janowie, która jest szczególnym miejscem w naszej gminie upamiętniającym historię. Ważnym elementem obchodów 99. Rocznicy Plebiscytu był III Bieg Plebiscytowy, który  skupił wokół siebie około 200 zawodników. Trasa biegu liczyła 10,5 km i należała do tych, które nazwać można wymagającymi. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych uczestników obchodów, którzy mogli pobiec na przygotowanym dla nich krótkim dystansie, a także wziąć udział w animacjach przygotowanych przez GOK Kwidzyn oraz skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni. Organizatorami obchodów byli; Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie, Gmina Kwidzyn, Traktor Team Gmina Kwidzyn, SP Janowo, Rada Sołecka Wsi Janowo, a także Bank Spółdzielczy w Brodnicy Oddział w Kwidzynie. 

FOT. Marcin Kurkus

Skip to content