XIX Dożynki Powiatu Kwidzyńskiego w Tychnowach – Fotorelacja

Dożynki zwane inaczej Świętem Plonów, to już wielowiekowa tradycja, która wpisała się w życie codzienne polskiej wsi. Czas obchodów tego święta zbudowany jest wokół postawy wdzięczności za zbiory oraz tradycji, z którą związane jest tworzenie wieńca dożynkowego. XIX Dożynki Powiatu Kwidzyńskiego, których gospodarzem byli: Starosta Powiatu Kwidzyńskiego p. Jerzy Godzik oraz Wójt Gminy Kwidzyn p. Dariusz Wierzba odbyły się jak co roku w miejscowości Tychnowy, która wpisana jest bardzo mocno w tradycje rolnicze. Organizatorami dożynek był Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie, Rada Sołecka Wsi Tychnowy, KGW Tychnowy oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „Wesoła Gromadka”, Biblioteka Publiczna Gminy Kwidzyn Filia w Tychnowach, SP Tychnowy oraz OSP Tychnowy. Po oficjalnym otwarciu dożynek rozpoczęła się tradycyjna ceremonia dożynkowa oraz konkurs wieńców dożynkowych. Odbyły się również występny artystyczne w wykonaniu uczniów z SP Tychnowy, Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Wesoła Gromadka”, Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”, Zespołów GOK Kwidzyn tj. „Pas de nom” oraz zespołu „Łobuziary”. Najmłodsi uczestnicy mogli spędzić ten czas oglądając spektakl „Tymek” wystawiony przez Teatr Barnaby, a nieco później w stan dobrego humoru uczestników dożynek wprowadziły „Podlaskie Babeczki”. W międzyczasie odbywały się aktywne warsztaty rękodzielnicze, pokazy wiejskich rzemiosł, sztuki ludowej, a także swoje miejsce znalazła strefa animacji i relaksu dla tych, którzy chcieli trochę odpocząć. Odbyła się również zabawa taneczna, której przewodził wodzirej „Wesa”. Prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia.


Marcin Kurkus
Fot. Mirosław Gawroński

Skip to content