Obchody 100. Rocznicy Plebiscytu w Janowie

W sobotę 11 lipca odbyły się uroczyste obchody 100. Rocznicy Plebiscytu w Janowie. W uroczystych obchodach udział wziął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, senator Leszek Czarnobaj, posłowie Kazimierz Smoliński, Michał Urbaniak, Marek Rutka, doradca Wojewody Pomorskiego Ireneusza Szwedy oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych powiatu kwidzyńskiego, instytucji i służb mundurowych, a także członkowie rodzin działaczy plebiscytowych oraz społeczność Janowa i okolic. Po Mszy Świętej, której przewodniczył ordynariusz diecezji elbląskiej ks. bp dr Jacek Jezierski odbyło się ślubowanie „Królowej Polskich Rzek” oraz uroczyste podniesienie flagi narodowej na maszt przez żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po okolicznościowych przemówieniach delegacje złożyły kwiaty przy mogile pomordowanych Janowiaków, grobie Tadeusza Tollika oraz przed figurą Błogosławionej Marii Dziewicy. Został również odegrany sygnał „Śpij kolego”, a uroczystą Mszę Świętą uświetnił swoim śpiewem Chór Parafialny z Rakowca pod kierownictwem Karoliny Szczepańskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotograficznego skrótu tych wydarzeń.

Tekst, zdjęcia Marcin Kurkus

Skip to content