Jesteś na > Aktualności Procedury zgłaszania zwierząt

27-10-2022

Procedury zgłaszania zwierząt

Procedura postępowania w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia lub zwierzęcia, które uległo wypadkowi drogowemu na terenie gminy Kwidzyn

I. Postępowanie w przypadku bezdomnych psów

1. W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się zwierzęcia jest znany, należy fakt ten zgłosić bezzwłocznie przedstawicielom Policji, którzy mają wówczas prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela.
  2. W sytuacji, kiedy mamy uzasadnione podejrzenie, że zwierzę jest bezpańskie, zgłoszenia należy kierować telefonicznie lub osobiście do:
  • pracownika Urzędu Gminy Kwidzyn, pod nr tel. 55 261 41 58.
  • Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie (tel. 47 74 29 222) – w dni wolne od pracy i poza godzinami pracy Urzędu.

Przekazując zgłoszenie do Urzędu Gminy lub Komendy Policji należy podać:

• swoje dane osobowe,
  • miejsce przebywania zwierzęcia,
  • opis zwierzęcia
  • nr telefonu kontaktowego.

Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków zwierzęta mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy”, to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela. Zdarza się to często w okresie godowym zwierząt. Niekiedy sytuacja ta trwa do tygodnia, albo i dłużej. W tym czasie (wiosna i wczesna jesień) niewskazane jest jakiekolwiek dokarmianie wałęsających się psów oraz nadgorliwe interweniowanie w ich sprawie.

Osoby, które zauważyły w pobliżu swojej posesji wałęsającego się psa, nie powinny zamykać go na terenie swojej nieruchomości. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, że psy nie będą wracać do swoich posesji.

Gmina Kwidzyn ma podpisaną umowę na odławianie i opiekę nad bezdomnymi zwierzętami ze Stowarzyszeniem Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals prowadzącym schronisko w Starogardzie Gdańskim, przy ul. Hermanowskiej 48.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej schroniska: http://schroniskostarogard.pl/ oraz https://www.facebook.com/animalsstarogardgdanski i adopcji przebywających tam zwierząt.

II. Postępowanie w przypadku zwierząt rannych/uczestniczących w wypadkach drogowych

Zwierzęta ranne w wypadkach drogowych na terenie gminy Kwidzyn (również dzikie) należy zgłaszać do Urzędu Gminy Kwidzyn pod numer telefonu 55 261 41 58 w godzinach pracy Urzędu.
Po godzinach pracy Urzędu Gminy, w dni świąteczne oraz dni wolne od pracy ranne zwierzę w wypadku drogowym należy zgłaszać przedstawicielom Policji w Kwidzynie, tel. 47 74 29 222.

III. Postępowanie w przypadku znalezienia martwego zwierzęcia

W przypadku znalezienia zwłok zwierząt należy kontaktować się z Urzędem Gminy Kwidzyn pod numerem telefonu 55 261 41 58 w dniach i godzinach pracy urzędu lub z Komendą Powiatową Policji w Kwidzynie (tel. 47 74 29 222) – w dni wolne od pracy i poza godzinami pracy Urzędu.