Nikola Śpica z trzecim brązowym medalem Mistrzostw Europy w TSK

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że mieszkanka naszej gminy, Nikola Śpica, zdobyła kolejny, trzeci już w swojej karierze, brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Trójboju Siłowym Klasycznym w Kownie. Serdecznie gratulujemy Nikoli oraz wszystkim zawodnikom, którzy brali udział w tych mistrzostwach. Nie sposób nie podziękować także trenerowi, Panu Zbigniewowi Lewickiemu, za wspaniałe przygotowanie zawodników. Poniżej przedstawiamy Państwu, relację trenera z mistrzostw.

Marzeniem moim było aby  Nikola Śpica po raz trzeci zdobyła w trójboju medal a Julia Jurczyk i Karol Kruszyński, dla których był to pierwszy start i do tego byli najmłodsi w swoich kategoriach wagowych, zdobyli medale w bojach. I tak się stało!!! Takich emocji nigdy nie przeżyłem. Pierwsza w bój poszła Julia Jurczyk. Pięknie zaliczyła trzy podejścia w przysiadach i przy okazji pobiła dwa rekordy Polski 75 i 80 kg do lat 16.Waga Julki 42,3 kg. W wyciskaniu wyrównała rekord Polski 42,5 kg. W martwym ciągu po zaliczeniu 80 i 87,5 kg była szansa na medal w trójboju. Wspaniałe walczyła z ciężarem 97,5 kg, minimalnie zabrakło. To prawie 2,5 krotna waga ciała! Julka ma mocną psychikę. To taki mały wojownik, łącznie ustanowiła 4 rekordy Polski do lat 16.Wynik w trójboju 210 kg. Julka ma dopiero 14 lat i trenuje 10 miesięcy!!!
Następna do walki poszła Nikola Śpica. Psychikę jaką ma Nikola posiadają tylko najlepsi. Po raz kolejny to udowodniła. Po przysiadach, gdzie zaliczyła 135 kg (140 wstała ,ale popełniła błąd i sztanga zjechała jej po plecach) nie wyglądało to najlepiej, ale w wyciskaniu straty do Irlandki zostały odrobione. Nikola wycisnęła 82,5 kg. O wszystkim miał zadecydować ciąg. I tak też było. Nikola była lżejsza a więc taktyka była prosta .To co Irlandka będzie dźwigać musi też i Nikola.155 kg lekko. Irlandka też. 160 kg Irlandka zalicza z małymi problemami, zalicza i Nikola .Trener z Irlandii podaje 170 to my też 170.Oni zaniżają na 165 kg ,my też. Irlandka nie zalicza i już Nikola ma medal brązowy za trójbój, ale jeszcze o tym nie wie. Dźwiga 165 kg ,ale sędziowie zauważyli jakiś błąd i nie zaliczają, ale to już nie ma znaczenia. Jest brązowy medal za trójbój. Trzeci w karierze medal brązowy!!!. Wspaniałe osiągnięcie!!!.Ponadto zdobyła srebrne medale za wyciskanie i martwy ciąg. Razem w trójboju 377,5 kg. Ustanowiła 6 rekordów Polski w wyciskaniu, ciągu i trójboju. Znakomity start!!!
W sobotę o 10 rano startował Karol Kruszyński. Najmłodszy w tej kategorii wagowej. Karol zbijał prawie 4 kg do tej kategorii wagowej. Na wadze ważył 58,05 kg. Trochę go to osłabiło fizycznie, ale nie psychicznie. I to udowodnił na pomoście. Po małym horrorze w przysiadach zalicza 150kg.W wyciskaniu, które jest najsłabszym bojem Karola zalicza 82,5 kg. No i teraz kolej na koronny bój Karola martwy ciąg. Po zaliczeniu bez problemu 180 i 190 kg podejście na brązowy medal 197,5 kg. Zalicza też bez większego problemu i zdobywa swój upragniony brązowy medal !!!. Ustanawia przy okazji trzy rekordy Polski w martwym ciągu!!! Karol po problemach ze zbijaniem wagi spisał się rewelacyjnie!!!
Trzy piękne starty, trzy razy horror i trzy razy łzy szczęścia, ale warto było. Bardzo Wam dziękuję za piękną walkę i medale. Trochę musiałem pokrzyczeć na Was , ale to mój patent na pobudzenie zawodnika jak jest ciężko i to za każdym razem działa!!! 🙂


Chciałbym podziękować Gminie Kwidzyn oraz Panu Wójtowi Dariuszowi Wierzbie za pomoc przy wyjeździe na mistrzostwa myślę, że nie zawiedliśmy. Ponadto podziękowania dla Grzegorza Leski oraz Arkadiusza Znojek za pomoc w trakcie startu.
Szacunek dla wszystkich.

Pozdrawiam,

Zbigniew Lewicki

Skip to content