68 rocznica aresztowań działaczy Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny

W sobotę, 18 lipca, na Skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie, odbyły się uroczystości związane z 68 rocznicą aresztowań działaczy Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny. Zastępca Wójta Gminy Kwidzyn Krzysztof Michalski, Przewodniczący Rady Gminy Kwidzyn Piotr Spaczyński, radni Gminy Kwidzyn, mieszkańcy wsi Mareza oraz rodziny konfederatów złożyli wiązanki oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny. Leszek Torłop, syn Piotra Torłopa ps. Tytan, dowódcy oddziału konfederatów w Marezie, przypomniał zgromadzonym o wydarzeniach, które miały miejsce w 1952r., kiedy to Konfederacja została rozbita przez Urząd Bezpieczeństwa, a jej członkowie aresztowani i skazani na długie wyroki. Na zakończenie obchodów pamięć działaczy walczących o Polskę uczczono modlitwą.

Skip to content