Jesteś na > Aktualności Kościół w Pastwie

  Aktualności

Herb Gminy i nazwa na tle osoby podpisującej dokument
01-01-2019

Kościół w Pastwie

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pastwie wzniesiony w 1906 r. dla gminy ewangelickiej, w stylu neogotyckim, na planie prostokąta, z absydą od wschodu na rzucie ośmioboku, z nieznacznie wysuniętym ryzalitem w elewacji pd., murowany, z cegły licówki, na kamiennej podmurówce, z dachem wielospadowym, krytym dachówką zakładkową, ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem (dach dwuspadowy), absyda z dachem wielospadowym, zwieńczonym iglicą, na dach – od zachodu – drewniana sygnaturka, kryta daszkiem namiotowym, zwieńczonym metalowym, ażurowym krzyżem, zdobionym motywami gałązek róży, otwory okienne i drzwiowe zwieńczone łukiem ostrym. Elewacje korpusu zwieńczone podwójnym gzymsem kostkowym, ściany absydy zwieńczone profilowanym gzymsem. W połaciach dachowych (pn. i pd.) lukarny zwieńczone daszkami namiotowymi. Okna w korpusie witrażowe.