Jesteś na > Aktualności Dworek w Liczu

  Aktualności

01-01-2019

Dworek w Liczu

Dwór w Liczu powstał w 1664 roku. W XIX wieku dobudowano dwa skrzydła. Jego budowniczym był Jan Kapot- kanclerz Kwidzyna i właściciel 10 okolicznych wsi. Po przejęciu zarządzania majątkiem przez Karla Gorga, dwór był siedzibą jego rodziny do 1931 roku. Później, do roku 1945, budynek wykorzystywano jako obóz pracy. Po wojnie mieściły się tam magazyny wojskowe i WZPOiW, a następnie szkoła budowlana utworzona przez kwidzyńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego. Od roku 1970 dworek stał pusty aż do roku 1984, kiedy to kupiła go pani Stanisława Burnos.

Dworek jest zbudowany na planie prostokąta, murowany z palonej cegły. Gzymsy zostały wykonane z drewna dębowego, a ornamentalne detale z piaskowca. Budynek był wzorowany na renesansie holenderskim. Nad wejściem widnieje napis z psalmu 118 „Panu zaufać i nie zdać się na ludzi…”, a w holu na drewnianym malowanym stropie znajdują się inskrypcje opiewające uroki życia doczesnego. Wewnątrz budynku mamy bogato zdobioną klatkę schodową, marmurową posadzkę o układzie szachownicowym, ponad to w środku dworku możemy zobaczyć wiele ciekawych i cennych przedmiotów, jak na przykład rzeźbiony sekretarzyk, chińskie wazy, zabytkowy piec kaflowy oraz fortepian z epoki Chopina. Obszerny dziedziniec otaczają długie XIX-wieczne budynki gospodarcze – obory zdobione medalionami z wypukło rzeźbionymi głowami krów.