Jesteś na > Aktualności 103 rocznica Plebiscytu w Janowie...

  Aktualności

10-07-2023

103 rocznica Plebiscytu w Janowie 11.07.2023 r.

103. rocznica Plebiscytu w Janowie
11 lipca br. będziemy obchodzić 103. rocznicę Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Dla mieszkańców Janowa, leżącego obecnie w gminie Kwidzyn to szczególna data, gdyż w przeciwieństwie do pozostałych miejscowości objętych Plebiscytem w 1920, tu wynik głosowania okazał się korzystny dla Polaków.

Niestety za swoją postawę polonijni działacze plebiscytowi zapłacili najwyższą cenę. Na początku działań wojennych w 1939 roku, wielu z nich zostało pojmanych przez hitlerowców i wywiezionych na śmierć w okolice Lasu Szpęgawskiego.
Co roku przypominamy, jak istotną rolę odegrały wydarzenia plebiscytowe w historii naszej Ojczyzny.
Wójt Gminy Kwidzyn Dariusz Wierzba, Przewodniczący Rady Gminy Kwidzyn Piotr Spaczyński, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Kwidzynie Norbert Cesarz, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Janowie Marek Strociak oraz Proboszcz Parafii w Janowie Tomasz Mogielnicki zapraszają serdecznie na ceremonię złożenia kwiatów przed mogiłą w Janowie, która w tym roku odbędzie się we wtorek 11 lipca, bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. której celebracja rozpocznie się w południe o godzinie 12:00.
Po zakończeniu uroczystości będzie możliwość zwiedzenia Izby Pamięci działającej przy Szkole Podstawowej w Janowie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.