Jesteś na > Aktualności 103 Rocznica Plebiscytu w Janowie

  Aktualności

13-07-2023

103 Rocznica Plebiscytu w Janowie

Dnia 11.07.2023 roku - 103 rocznica Plebiscytu w Janowie. 

103. rocznica plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach, który miał miejsce w 1920 roku. Pomimo ogromnej przewagi propagandowej ze strony Niemiec, prób zastraszania polskiej społeczności, zwożenia ludności niemieckojęzycznej, by głosowała przeciwko Polsce, a nawet posuwania się do fałszerstw, Janowo, a także 5 okolicznych wiosek opowiedziało się w tamtym czasie za przynależnością do II Rzeczypospolitej. Przyłączenie kilku gmin leżących po prawej stronie Wisły do Polski było wówczas dużym zaskoczeniem i sprawiło, że tereny te nazywano "Małą Polską" lub "Rzeczpospolitą Janowską".

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Janowie.

Po Eucharystii obecni na uroczystościach przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem mieszkańców Janowa, którzy za wierność swoim przekonaniom zostali zgładzeni jako jedni z pierwszych w czasie II wojny światowej.