Jesteś na > Aktualności 71 rocznica aresztowań działaczy...

  Aktualności

19-07-2023

71 rocznica aresztowań działaczy Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny

18.07.2023 r. symbolicznym złożeniem kwiatów uczczono 71 rocznicę aresztowań działaczy Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny. Skromna uroczystość odbyła się na Skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie.

Zebrani złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny. Leszek Torłop, syn Piotra Torłopa ps. Tytan, dowódcy oddziału konfederatów w Marezie, przypomniał zgromadzonym o wydarzeniach, które miały miejsce w 1952r., kiedy to Konfederacja została rozbita przez Urząd Bezpieczeństwa, a jej członkowie aresztowani i skazani na długie wyroki.

Wśród nich znaleźli się także mieszkańcy Marezy, wtrąceni do więzienia wyrokiem Sądu Wojskowego w Gdańsku. Piotr Torłop (Tytan) skazany został wówczas na karę 10 lat więzienia, Franciszek Kędziora (Burza) - 9 lat więzienia, Jan Kędziora (Iskra) - 7 lat więzienia, Aleksander Beszczyński (Zagajczyk) - 6 lat więzienia, Władysław Grzywiński - 6 lat więzienia, Władysław Czyżewski - 5 lat więzienia oraz Jan Kwiatkowski - 5 lat więzienia. Tablica ich pamięci znajduje się na Skwerze im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie.